
Projekt pn. Najpierw mieszkanie - innowacyjne metody trwałego rozwiązania problemu chronicznej bezdomności współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020.
Miasto stołeczne Warszawa jest Partnerem Projektu pn. Najpierw mieszkanie - innowacyjne metody trwałego rozwiązania problemu chronicznej bezdomności. Projekt realizowany jest w partnerstwie z partnerami krajowymi i partnerem zagranicznym.
Informacje dotyczące Projektu
Tytuł Projektu: „Najpierw mieszkanie - innowacyjne metody trwałego rozwiązania problemu chronicznej bezdomności"
Numer naboru: POWR.04.03.00-IP.07-00-004/18
Numer Projektu: WND-POWR.04.03.00-00-0066/18
Program Operacyjny: Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020
Oś Priorytetowa: IV Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa
Działanie: 4.3 Współpraca ponadnarodowa
Wartość całkowita Projektu (wszyscy partnerzy): 5.255.838,50 zł
Wartość dofinansowania Projektu (wszyscy partnerzy): 5.097.838,50 zł, w tym:
- dofinansowanie z EFS: 4.955.730,12 zł
- dofinansowanie z dotacji celowej: 142.108,38 zł
Poziom dofinansowania: 97% wydatków kwalifikowalnych, w tym:
- dofinansowanie z EFS: 97,2124%
- dofinansowanie z dotacji celowej: 2,7876%
Wkład własny w Projekcie: 158.000,00 zł
Instytucja, w której wniosek został złożony: Centrum Projektów Europejskich
Wnioskodawca/Beneficjent/Lider Projektu: Fundacja Fundusz Współpracy z siedzibą w Warszawie
Partnerzy Projektu:
Partnerzy krajowi:
- Fundacja Najpierw Mieszkanie Polska z siedzibą w Warszawie
- m.st. Warszawa
Partner zagraniczny: organizacja Y-Foundation z Finlandii
Okres realizacji Projektu: 01.08.2019 - 31.07.2022
Umowa o dofinansowanie Projektu została podpisana 28 czerwca 2019 roku
Komórka merytoryczna i główny realizator Projektu w obrębie m.st. Warszawy: Biuro Polityki Lokalowej
Opis Projektu
Cel główny Projektu:
opracowanie, testowanie i wdrożenie modelu trwałego kończenia bezdomności opartego o Metodę Najpierw Mieszkanie poprzez transfer, zaadaptowanie i wdrożenie oraz wymianę informacji i doświadczeń z Finlandii.
Metoda Najpierw Mieszkanie to innowacyjna w Polsce metoda, która polega na jednoczesnym zapewnieniu osobie bezdomnej mieszkania i objęcie jej kompleksowym i zindywidualizowanym wsparciem zespołu specjalistów (psychiatry, psychoterapeuty, terapeuty, pracownika socjalnego, doradcy pracy, prawnika itp.). Dzięki tak dobranemu wsparciu, osoba bezdomna będzie w stanie rozwiązać część swoich problemów i stopniowo powrócić do samodzielności. Miasto przekaże na czas realizacji Projektu 20 lokali z mieszkaniowego zasobu m.st. Warszawy dla uczestników Projektu. Wyznacznikiem świadczącym o poprawie sytuacji osoby bezdomnej będzie jej zdolność do utrzymania się w mieszkaniu oraz informacje dotyczące poprawy jej stanu zdrowia i zdolności adaptacyjnych na podstawie informacji gromadzonych przez zespół specjalistów. Metoda testowana będzie w oparciu o doświadczenia fińskie, przy wsparciu partnera z Finlandii Y-Foundation. Zastosowanie tej metody w Finlandii umożliwiło całkowite wyeliminowanie w tym kraju problemu chronicznej bezdomności.
Grupa docelowa – 20 osób:
- które pozostają w kryzysie bezdomności powyżej 3 lat;
- mających zdiagnozowane i/lub podejrzewane zaburzenia psychiczne oraz uzależnienia (skumulowane zaburzenia);
- dla których Warszawa jest miejscem ich stałego pobytu.
Główne działania w Projekcie:
- zapewnienie grupie docelowej mieszkań z zasobu m.st. Warszawy;
- zapewnienie grupie docelowej kompleksowej pomocy od początku (tuż po decyzji o udziale
- w Projekcie) intensywnej zindywidualizowanej pomocy specjalistów;
- zapewnienie kompleksowego i zindywidualizowanego wsparcia zespołu specjalistów dodatkowo dla 20 osób, które są już lokatorami w zasobach mieszkaniowych i które są zagrożone utratą lokalu;
- zapewnienie grupie min. 130 osób doświadczających bezdomności konkretnego wybranego wsparcia uzupełniającego (np. psychiatrycznego) do dostępnego w Mieście.
Projekt uzupełnia działania Miasta w zakresie przeciwdziałania bezdomności. W ramach realizacji Projektu Miasto przetestuje Metodę Najpierw Mieszkanie oraz razem z partnerami opracuje jego ostateczną wersję do zaimplementowania w polskich warunkach. Ponadto, Miasto planuje wypracować procedurę umożliwiającą otrzymanie pomocy mieszkaniowej uczestnikom Projektu po jego zakończeniu, pod warunkiem spełnienia przez te osoby kryteriów określonych
w uchwale Rady m.st. Warszawy w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu m.st. Warszawy.
Działania prowadzone w ramach Projektu są zgodne z polityką Miasta przyjętą w rozdziale
4 Diagnozy (Załącznik nr. 1) do Wieloletniego Programu Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem m.st. Warszawy na lata 2021-2025, w tym Programu Mieszkaniowego m.st. Warszawy przyjętego uchwałą nr XLVII/1459/2021 z Rady m.st. Warszawy z dnia 15 kwietnia 2021 r.
Zachęcamy do zapoznania się z treścią dokumentów powstałych w ramach projektu a także śledzenia konta na Facebook'u pn. Zamieszkani - o metodzie Housing First.