Lokale dla organizacji pozarządowych




Lokale dla organizacji pozarządowych
-
Prezydent m.st. Warszawy może przekazać na cele społeczne lokale mieszkalne
z mieszkaniowego zasobu m.st. Warszawy:-
jednostkom organizacyjnym m.st. Warszawy,
-
na rzecz organizacji pozarządowych w uzasadnionych przypadkach.
Tryb oddania lokalu mieszkalnego z mieszkaniowego zasobu m.st. Warszawy dla jednostki organizacyjnej m.st. Warszawy lub organizacji na cele społeczne określony został w uchwale najmowej (§ 24).
Warunkiem przekazania lokalu jest:
-
przeznaczenie lokalu opróżnionego, które w ocenie zarządu dzielnicy nie jest niezbędny do udzielania pomocy mieszkaniowej,
-
powierzchnia, struktura, usytuowanie w budynku, wyposażenie w urządzenia czy lokalizacja umożliwiają realizację zadań z zakresu ustaw: o pomocy społecznej, wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej, opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, ochronie zdrowia psychicznego,
-
pod warunkiem wykonywania przez organizacji pozarządowej na rzecz członków wspólnoty samorządowej zadań z zakresu ustaw: o pomocy społecznej, wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej, opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, ochronie zdrowia psychicznego.
-
-
Na rzecz jednostek organizacyjnych m.st. Warszawy:
-
na czas nieoznaczony,
-
zasady wynikają wyłącznie z uchwały nr XXIII/669/2019 Rady m.st. Warszawy z dnia 5 grudnia 2019 r. i zadanie w tym zakresie jest realizowane przez Biuro Pomocy i Projektów Społecznych,
-
przekazanie lokalu następuje na podstawie zarządzenia Prezydenta m.st. Warszawy
Na rzecz organizacji pozarządowej:
-
na czas oznaczony nie dłuższy niż trzy lata,
-
zasady przekazywania lokali na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP) określa Zarządzenie nr 540/2020 Prezydenta m.st. Warszawy z dnia 27 kwietnia 2020 r. w sprawie zasad przekazywania lokali mieszkalnych na rzecz organizacji pozarządowych oraz określenia sposobu wyboru organizacji.
Na poziomie dzielnicowym:
Inicjatywa dzielnicy lub OPP po przeprowadzonym konkursie – procedurę w tym zakresie opisano w poniższej zakładce.
Na poziomie ponad dzielnicowym:
-
w związku z zawartą umową/porozumieniem o współpracy zawieranej w oparciu o:
-
art. 33 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020 – wybór partnerów do współpracy na tej podstawie następuje z zachowaniem zasady przejrzystości i równego traktowania. Miasto dokonując wyboru, jest obowiązane w szczególności do ogłoszenia otwartego naboru partnerów na swojej stronie internetowej wraz ze wskazaniem co najmniej 21-dniowego terminu na zgłaszanie się partnerów przy uwzględnieniu zgodności działania potencjalnego partnera z celami partnerstwa, deklarowanego wkładu potencjalnego partnera w realizację celu partnerstwa, doświadczenia w realizacji projektów o podobnym charakterze. Ogłoszenia w tym zakresie realizowane są przez Biuro Funduszy Europejskich i Polityki Rozwoju.
-
ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie – na tej podstawie zleca się organizacjom pozarządowym realizację zadań publicznych. Wyboru organizacji dokonuje się w drodze konkursu ogłaszanego przez Prezydenta. Konkursy w tym zakresie realizowane są przez Biuro Pomocy i Polityki Społecznej.
-
na wniosek komórki lub jednostki m.st. Warszawy która zawarła umowę lub porozumienie o współpracy, Zarząd Dzielnicy wydziela lokale. Komórka, która zawarła umowę lub porozumienie o współpracy przygotowuje Zarządzenie w sprawie przekazania lokalu na rzecz OPP.
-
Przekazanie lokalu następuje na podstawie zarządzenia Prezydenta m.st. Warszawy.
-
-
PRZEBIEG PROCESU WYBORU ORGANIZACJI
1. Zarząd dzielnicy publikuje informację o lokalach w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Stołecznego Warszawy oraz na okres 21 dni umieszcza ją w miejscu przeznaczonym na zamieszczanie ogłoszeń.
2. Po opublikowaniu uchwały zarządu dzielnicy o wydzielonych lokalach ogłasza się termin początkowy i okres składania ofert w sprawie wydzielonych lokali. Okres składania ofert nie może być krótszy niż 7 dni, a jego termin początkowy nie może nastąpić wcześniej niż po upływie okresu publikacji.
3. Organizacja pozarządowa zainteresowana przekazaniem lokalu składa w wyznaczonym w ogłoszeniu okresie ofertę wraz z koncepcją realizacji zadań w lokalu oraz wymaganymi załącznikami.
4. Organizacja przedkłada razem z ofertą rekomendacje z Biura Pomocy i Projektów Społecznych lub Biura Polityki Zdrowotnej o prowadzonej i planowanej działalności. Burmistrz Dzielnicy może wystąpić do innej jednostki organizacyjnej m.st. Warszawy lub administracji rządowej lub właściwej komórki organizacyjnej o dodatkową opinię o działalności organizacji.
5. Wybór oferty:
-
gdy w wyznaczonym terminie wpłynie jedna oferta - zarząd dzielnicy dokonuje wyboru tej oferty, gdy organizacja pozarządowa gwarantuje wykonanie zadań na oczekiwanym poziomie;
-
gdy w wyznaczonym terminie wpłynie więcej niż jedna oferta - zarząd dzielnicy, dokonuje wyboru oferty tej organizacji pozarządowej, która daje rękojmię najlepszego wykonania zadań. Burmistrz dzielnicy może zwrócić się do organizacji pozarządowych o uzupełnienie w dodatkowym terminie, ofert w formie ułatwiającej ich porównanie.
6. Zarząd dzielnicy po dokonaniu wyboru oferty przygotowuje projekt zarządzenia Prezydenta m.st. Warszawy w sprawie przekazania lokalu mieszkalnego na rzecz wybranej organizacji pozarządowej.
7. Zarządzenie Prezydenta m.st. Warszawy stanowi podstawę do podpisania umowy najmu.
-
-
Preferencje w wyborze oferty przysługują tym organizacjom pozarządowym, które dołączą do wniosku:
-
rekomendacje (referencje) o prowadzonej działalności od jednostek samorządu terytorialnego lub administracji rządowej;
-
dokumenty potwierdzające posiadanie zabezpieczonych środków na realizację zaplanowanej w lokalu działalności;
-
dokumenty potwierdzające brak zaległości finansowych wobec m.st. Warszawy w przypadku wynajmowania (aktualnie lub w okresie ostatnich 5 lat) innych lokali od m.st. Warszawy.
-
-
Fundacja Fundusz Współpracy - projekt pn. "Najpierw mieszkanie - innowacyjne metody trwałego rozwiązania problemu chronicznej bezdomności".
Facebook- Zamieszkani - o metodzie Housing First
Habitat for Humanity Poland - projekt pn. „HomeLab – Integrated Housing and Labour Services in the Social Rental Enterprise Model”. Wsparcie integracji społecznej osób i rodzin zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym poprzez stworzenie modelowego systemu mieszkań o charakterze wspomaganym.