Weryfikacja dochodowa
-
Ustawodawca wprowadził obowiązek regularnej weryfikacji dochodów najemców lokali wynajmowanych przez gminę.
Obowiązkowej weryfikacji podlegają:
Najemcy, którzy wynajmują lokal od m.st. Warszawy na podstawie umowy zawartej po 21 kwietnia 2019 r.
Uwaga: weryfikacji nie podlegają najemcy, którzy:
- zawarli umowę do 21 kwietnia 2019 r.,
- byli najemcami lokali na podstawie umowy zawartej przed 21 kwietnia 2019 r., dokonali zamiany lokalu i obecnie zajmują lokal na podstawie umowy zawartej po 21 kwietnia 2019 r.,
- są najemcami lokali zamiennych na podstawie umów zawartych po 21 kwietnia 2019 r.,
- są najemcami lokalu na podstawie umowy najmu socjalnego lokalu,
- wstąpili w najem lokalu po śmierci poprzedniego najemcy, który nie podlegał weryfikacji.
-
- Każdy najemca podlegający weryfikacji otrzyma wezwanie do dostarczenia deklaracji o wysokości dochodów gospodarstwa domowego (wzór deklaracji).
- W deklaracji należy wykazać wysokość dochodów członków gospodarstwa domowego uzyskanych w okresie 3 miesięcy poprzedzających jej złożenie.
- W wezwaniu wskazany będzie termin do złożenia deklaracji (miesiąc od daty otrzymania wezwania).
- Wraz z deklaracją można złożyć dokumenty poświadczające: dochód podany w deklaracji tj.:
- zaświadczenia właściwego naczelnika urzędu skarbowego,zaświadczenia o wysokości dochodów potwierdzone przez pracodawcę,
- w przypadku osób bezrobotnych – zaświadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o nieodprowadzaniu składek,
- dla dochodów z gospodarstwa rolnego – decyzję w sprawie wymiaru podatku rolnego,
- dla innych źródeł dochodu – oświadczenia o dochodach,
- w przypadku osób, które utrzymują się z emerytury i renty – decyzję o przyznaniu tych świadczeń,
- w przypadku osób, które płacą lub otrzymują alimenty – informację o ich wysokości wraz z dokumentami potwierdzającymi.
- Wraz z deklaracją można złożyć dodatkowe dokumenty dotyczące sytuacji osób w gospodarstwie domowym. Pozwoli to prawidłowo określić wysokość kryteriów dochodowych. Podwyższone kryteria dotyczą:
- osób z niepełnosprawnością:
- w stopniu znacznym albo równoważnym,
- którym w orzeczeniu wskazano konieczność stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji,
- rodzin wielodzietnych – składających się z rodziców/rodzica lub opiekuna oraz co najmniej trojga dzieci,
- gospodarstw domowych, w których:
- wszystkie osoby mają więcej niż 60 lat,
- jedynym źródłem dochodu jest emerytura, świadczenie przedemerytalne, świadczenie z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub renta rodzinna.
- Po dostarczeniu deklaracji Miasto sprawdzi wysokość dochodów wg obowiązujących kryteriów i w przypadku ich przekroczenia obliczy nową wysokość czynszu wg wzoru wynikającego z ustawy.
- W razie wątpliwości zostanie wysłane wezwanie o dodatkowe wyjaśnienia.
- Najemca otrzyma wypowiedzenie wysokości czynszu wraz z jego nową wysokością. Gdy podwyżka przekracza 50% dotychczasowej wysokości czynszu przez pierwsze 6 miesięcy obowiązywania podwyżki najemca płaci czynsz w wysokości 150% dotychczasowej wysokości czynszu.
Jeżeli najemca:
- nie złoży deklaracji lub dokumentów - czynsz zostanie podwyższony do wysokości kwoty 8% wartości odtworzeniowej w skali roku (obecnie jest to stawka 52,63 zł za 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu);
- uzupełni deklarację lub dokumenty po terminie złożenia - wysokość czynszu zostanie ustalona zgodnie ze wzorem wynikającym z ustawy.
-
- W przypadku przekroczenia wysokości dochodu określonego na podstawie kryteriów zawartych w uchwale rady gminy ustalana jest nowa wysokość czynszu za najem lokalu mieszkalnego.
- Nowy czynsz ustalany jest według wzoru, który wynika z art. 21c ust. 5 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U. z 2022 r. poz. 172 i 975). Jest on wyższy o kwotę przekroczenia kryterium w przeliczeniu na członka gospodarstwa domowego.
We wzorze do obliczenia nowej wysokości czynszu poszczególne symbole oznaczają:
C - nowa wysokość czynszu za najem lokalu mieszkalnego,
Ck - wysokość czynszu za najem lokalu mieszkalnego, jaka obowiązywałaby w przypadku, gdyby dla gospodarstwa domowego o danej liczbie członków wysokość dochodu nie przekraczała dochodu określonego na podstawie kryteriów zawartych w uchwale rady gminy,
D - średni miesięczny dochód gospodarstwa domowego najemcy w okresie 3 miesięcy poprzedzających złożenie deklaracji,
n - liczba osób w gospodarstwie domowym najemcy, a w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego wartość 1,4,
Ldn - określona na podstawie kryteriów zawartych w uchwale rady gminy wysokość dochodu gospodarstwa domowego o danej liczbie członków, w przeliczeniu na członka gospodarstwa domowego, uzasadniająca oddanie w najem lub podnajem lokalu- Dodatkowo, nowy czynsz nie może:
- być niższy niż czynsz przed weryfikacją dochodową,
- przekroczyć w skali roku 8% wartości odtworzeniowej lokalu (tj. stawki 52,63 zł za 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu).
- Wypowiedzenie dokonywane jest na koniec miesiąca kalendarzowego. Termin wypowiedzenia wysokości czynszu wynosi 3 miesiące.
-
Po wypowiedzeniu czynszu najemca może:
- Uznać podwyżkę i płacić podwyższoną stawkę czynszu.
- 6 miesięcy po podwyżce wystąpić do właściciela z wnioskiem o ponowne ustalenie wysokości czynszu stosownie do aktualnie osiąganych dochodów. Wystąpienie jest możliwe gdy w czasie obowiązywania nowego czynszu dochody najemcy ulegną obniżeniu.
- Odmówić przyjęcia podwyżki. Skutkiem odmowy jest rozwiązanie umowy najmu w terminie 3 miesięcy od końca miesiąca kalendarzowego w którym nastąpiła odmowa.
- Zakwestionować podwyżkę na drodze postępowania sądowego (zarówno zasadność naliczenia lub jej wysokość). Do czasu rozwiązania umowy lub prawomocnego orzeczenia sądu o wysokość czynszu nie ulega zmianie. W przypadku stwierdzenia zasadności podwyżki przez sąd najemca jest obowiązany wyrównać różnicę za okres od upływu wypowiedzenia do dnia uprawomocnienia się wyroku.
-
- 3 lata - częstotliwość weryfikacji (§ 2 ust. 3 zarządzenia nr zarządzenie 734/2022 Prezydenta m.st. Warszawy z 4 maja 2022 r. w sprawie weryfikacji dochodów najemców lokali mieszkalnych),
- 1 miesiąc - dostarczenie deklaracji przez najemcę w odpowiedzi na wezwanie,
- 30 dni - dostarczenie dodatkowych dokumentów w odpowiedzi na wezwanie,
- 3 miesiące - termin wypowiedzenia wysokości czynszu. Termin liczony jest od początku miesiąca następującego po miesiącu w którym nastąpiło wypowiedzenie i ustalenie wysokości czynszu.
-
- art. 21c ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U. z 2022 r. poz. 172 i 975),
- art. 17a ustawy z dnia 22 marca 2018 r. o zmianie ustawy o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych, ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 756),
- Uchwała nr XLIX/1532/2021 Rada m.st. Warszawy z dnia 10 czerwca 2021 r. w sprawie określenia wzoru wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego oraz wzoru deklaracji o wysokości dochodów gospodarstwa domowego, obowiązujących w m.st. Warszawie, zmienionej uchwałą nr LIII/1641/2021 Rady m.st. Warszawy z 26 sierpnia 2021 r. (Dz. Urz. Woj. Maz. poz. 5587 oraz 7847),
- Uchwała nr XXIII/669/2019 Rady m.st. Warszawy z dnia 5 grudnia 2019 roku w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu miasta stołecznego Warszawy (Dz. Urz. Woj. Maz. z późn. zm) tekst ujednolicony,
- Zarządzenie nr 734/2022 prezydenta miasta stołecznego warszawy z 4 maja 2022 r. w sprawie weryfikacji dochodów najemców lokali mieszkalnych.