Wspólnoty Mieszkaniowe




Wspólnoty mieszkaniowe
-
Wspólnota mieszkaniowa to wszyscy właściciele lokali w danej nieruchomości. Wspólnota mieszkaniowa powstaje z mocy prawa w nieruchomości, w której został sprzedany choćby jeden lokal. Jest jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, która może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana (tzw. ułomna osoba prawna).
Pojęcie wspólnoty mieszkaniowej wprowadziła ustawa o własności lokali z 24 czerwca 1994 r.
Art. 6. [Wspólnota mieszkaniowa]
Ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową. Wspólnota mieszkaniowa może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozwana.
-
- Ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali
- Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami
- Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny
-
Nabywanie i dzierżawa przyległych nieruchomości przez wspólnoty mieszkaniowe z udziałem m.st. Warszawy odbywa się zgodnie z Zarządzeniem nr 5682/2014 r. Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 10 marca 2014 r. w sprawie wprowadzenia Pilotażowego Programu Nabywania i Dzierżawy Działek przez Wspólnoty Mieszkaniowe z udziałem m.st. Warszawy.
-
Rozróżniamy dwa rodzaje wspólnot mieszkaniowych:
- tzw. małe wspólnoty mieszkaniowe - wspólnoty w budynkach, w których ogólna liczba lokali nie jest większa niż 3; do zarządu tymi nieruchomościami wspólnymi stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego i Kodeksu postępowania cywilnego o współwłasności;
- tzw. duże wspólnoty mieszkaniowe - w nieruchomościach, gdzie liczba lokali jest większa niż trzy; do zarządu nieruchomością wspólną mają zastosowanie przepisy Rozdziału 4 ustawy o własności lokali.
W tym przypadku wspólnota, niezależnie od wielkości - ma obowiązek powołania zarządu wspólnoty. Ponieważ zarządzanie wspólnotą może bywać skomplikowane i rodzi odpowiedzialność, ustawą o gospodarce nieruchomościami wprowadzono instytucję zarządcy nieruchomości.
Zasób lokalowy m.st. Warszawy usytuowany jest w nieruchomościach:
- stanowiących własność m.st. Warszawy
- w których funkcjonują wspólnoty mieszkaniowe, a m.st. Warszawa jest jednym z właścicieli lokali (m.st. Warszawa posiada we wspólnotach mieszkaniowych lokale, które są niewyodrębnione).
M.st. Warszawę jako właściciela lokali we wspólnotach mieszkaniowych reprezentują pełnomocnicy m.st. Warszawy. Pełnomocnicy zatrudnieni są w Wydziałach Urzędu Dzielnicy lub w Zakładach Gospodarowania Nieruchomościami dla danej Dzielnicy. Pełnomocnicy m.st. Warszawy biorą udział w zebraniach ogółu właścicieli lokali we wspólnotach mieszkaniowych a także reprezentują i bronią interesu lokatorów lokali miejskich.
-
Zarządzanie zasobem lokalowym m.st. Warszawy w nieruchomościach budynkowych, w których funkcjonują wspólnoty mieszkaniowe, a m.st. Warszawa jest jednym z właścicieli lokali, sprawowane jest przez:
- jednostki budżetowe: Zakłady Gospodarowania Nieruchomościami, których zadaniem jest gospodarowanie lokalowym zasobem m.st. Warszawy oraz powierzonym zasobem nieruchomości m.st. Warszawy (12 Zakładów Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicach: Białołęka, Bielany, Mokotów, Ochota, Praga-Północ, Praga-Południe, Śródmieście, Targówek, Wawer, Włochy, Wola i Żoliborz),
- wydziały Urzędu Dzielnicy zarządzające zasobem lub nadzorujące umowy o zarządzanie, w których nie funkcjonują ZGN-y (Bemowo, Rembertów, Ursus, Ursynów, Wesoła i Wilanów),
- inne komórki organizacyjne Urzędu m.st. Warszawy lub inne jednostki organizacyjne m.st. Warszawy.
Zadania Zakładów Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicach m.st. Warszawy uregulowane są w statutach, przyjętych uchwałami Rady m.st. Warszawy, i dotyczą w szczególności gospodarowania lokalowym zasobem m.st. Warszawy w granicach zwykłego zarządu.
Poza tym, jednostki te mogą mieć również inne zadania np. zarządzanie nieruchomościami niezabudowanymi czy targowiskami. W nieruchomościach, w których funkcjonują wspólnoty mieszkaniowe, a m.st. Warszawa jest jednym z właścicieli lokali, Zakłady mają obowiązek administrowania i sprawowania nadzoru nad lokalami m.st. Warszawy.
Akty prawne dotyczace zarządzania lokalami: